Cooler Master MM710 - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Cooler Master MM710
The Cooler Master MM710 is a wired symmetrical gaming mouse with right-handed compatibility. It features 6 buttons and weighs 53 grams. Its dimensions are 115mm in length, 62mm in width, and 40mm in height. The mouse is equipped with a PMW3389 sensor supporting up to 16,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Cooler Master MM710 |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 115mm x 62mm x 40mm |
| Length | 115mm |
| Width | 62mm |
| Height | 40mm |
| Weight | 53g |
| Buttons | 6 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | PMW3389 |
| Max DPI | 16000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare Cooler Master MM710 to Other Mice
- Cooler Master MM710 vs Razer Basilisk V2
- Cooler Master MM710 vs HyperX Pulsefire Core
- Cooler Master MM710 vs Zowie S2-B V2
- Cooler Master MM710 vs ASUS ROG Pugio II
- Cooler Master MM710 vs COUGAR Revenger ST
- Cooler Master MM710 vs CORSAIR KATAR PRO XT
- Cooler Master MM710 vs Dream Machines DM6 Holey S
- Cooler Master MM710 vs Dream Machines DM5 Blink
- Cooler Master MM710 vs HP OMEN Vector Wireless
- Cooler Master MM710 vs Razer Basilisk Ultimate
- Cooler Master MM710 vs Zowie FK1+-B V2
- Cooler Master MM710 vs CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE
- Cooler Master MM710 vs Pwnage Ultra Custom Ergo
- Cooler Master MM710 vs ROCCAT Kain 100 AIMO
- Cooler Master MM710 vs Logitech G203 LIGHTSYNC
- Cooler Master MM710 vs Glorious Model D Wireless
- Cooler Master MM710 vs HyperX Pulsefire Raid
- Cooler Master MM710 vs Razer DeathAdder Essential
- Cooler Master MM710 vs ASUS ROG Chakram X
- Cooler Master MM710 vs Nixeus Revel Fit
- Cooler Master MM710 vs Zowie ZA13-B
- Cooler Master MM710 vs COUGAR Minos XT
- Cooler Master MM710 vs Logitech G502 HERO
- Cooler Master MM710 vs HyperX Pulsefire Haste
- Cooler Master MM710 vs AJAZZ AJ159P
- Cooler Master MM710 vs SteelSeries Rival 650 Wireless
- Cooler Master MM710 vs SteelSeries Sensei 310
- Cooler Master MM710 vs Logitech G303 Shroud Edition
- Cooler Master MM710 vs Razer Viper V3 Pro
- Cooler Master MM710 vs ROCCAT Burst Pro
