Cooler Master MM720 - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Cooler Master MM720
The Cooler Master MM720 is a wired symmetrical gaming mouse with right-handed compatibility. It features 6 buttons and weighs 49 grams. Its dimensions are 105.4mm in length, 76.52mm in width, and 37.35mm in height. The mouse is equipped with a PMW3389 sensor supporting up to 16,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Cooler Master MM720 |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 105.4mm x 76.52mm x 37.35mm |
| Length | 105.4mm |
| Width | 76.52mm |
| Height | 37.35mm |
| Weight | 49g |
| Buttons | 6 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | PMW3389 |
| Max DPI | 16000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare Cooler Master MM720 to Other Mice
- Cooler Master MM720 vs HyperX Pulsefire Haste Wireless
- Cooler Master MM720 vs ASUS ROG Gladius III Wireless
- Cooler Master MM720 vs Dream Machines DM4 Evo
- Cooler Master MM720 vs ROCCAT Kone Pro Air
- Cooler Master MM720 vs Logitech G PRO
- Cooler Master MM720 vs SteelSeries Sensei 310
- Cooler Master MM720 vs HyperX Pulsefire FPS Pro
- Cooler Master MM720 vs COUGAR Revenger S
- Cooler Master MM720 vs ROCCAT Kone Pro
- Cooler Master MM720 vs Razer DeathAdder Chroma
- Cooler Master MM720 vs CORSAIR M65 RGB ULTRA WIRELESS
- Cooler Master MM720 vs ROCCAT Burst Pro
- Cooler Master MM720 vs Zowie ZA13-B
- Cooler Master MM720 vs Razer Naga X
- Cooler Master MM720 vs CORSAIR DARK CORE RGB PRO SE WIRELESS
- Cooler Master MM720 vs Logitech G705 Wireless
- Cooler Master MM720 vs Razer Basilisk Essential
- Cooler Master MM720 vs Zowie FK1+-B
- Cooler Master MM720 vs Pulsar Xlite V2 Mini Wireless
- Cooler Master MM720 vs Logitech G502 LIGHTSPEED Wireless
- Cooler Master MM720 vs CORSAIR HARPOON RGB WIRELESS
- Cooler Master MM720 vs AJAZZ AJ199 4K
- Cooler Master MM720 vs ASUS ROG Keris II Ace
- Cooler Master MM720 vs SteelSeries Rival 3
- Cooler Master MM720 vs Zowie S1-B V2
- Cooler Master MM720 vs ASUS ROG Gladius II Origin
- Cooler Master MM720 vs Cooler Master MM831
- Cooler Master MM720 vs CORSAIR SCIMITAR RGB PRO
- Cooler Master MM720 vs ASUS ROG Strix Impact II Wireless
- Cooler Master MM720 vs Glorious Model I
