Cooler Master MM730 - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Cooler Master MM730
The Cooler Master MM730 is a wired ergonomic gaming mouse with right-handed compatibility. It features 6 buttons and weighs 48 grams. Its dimensions are 122.3mm in length, 69mm in width, and 39.1mm in height. The mouse is equipped with a PMW3389 sensor supporting up to 16,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Cooler Master MM730 |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 122.3mm x 69mm x 39.1mm |
| Length | 122.3mm |
| Width | 69mm |
| Height | 39.1mm |
| Weight | 48g |
| Buttons | 6 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | PMW3389 |
| Max DPI | 16000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Ergonomic |
| Where to buy |
Compare Cooler Master MM730 to Other Mice
- Cooler Master MM730 vs CORSAIR SABRE RGB PRO WIRELESS CHAMPION SERIES
- Cooler Master MM730 vs CORSAIR KATAR PRO WIRELESS
- Cooler Master MM730 vs Pwnage Ultra Custom Ergo
- Cooler Master MM730 vs Zowie FK1-B V2
- Cooler Master MM730 vs Zowie FK1-B
- Cooler Master MM730 vs CORSAIR IRONCLAW RGB
- Cooler Master MM730 vs Zowie S2-B V2
- Cooler Master MM730 vs Mionix Avior Naos PRO
- Cooler Master MM730 vs SteelSeries Sensei RAW
- Cooler Master MM730 vs ROCCAT Kone Pure Ultra
- Cooler Master MM730 vs Logitech G502 HERO
- Cooler Master MM730 vs CORSAIR SCIMITAR RGB PRO
- Cooler Master MM730 vs ROCCAT Kova AIMO
- Cooler Master MM730 vs HP OMEN Vector Essential
- Cooler Master MM730 vs ROCCAT Kain 120 AIMO
- Cooler Master MM730 vs SteelSeries Aerox 9 Wireless
- Cooler Master MM730 vs CORSAIR DARK CORE RGB PRO SE WIRELESS
- Cooler Master MM730 vs Mionix Castor PRO
- Cooler Master MM730 vs ASUS ROG Strix Impact III
- Cooler Master MM730 vs Logitech MX518 Legendary
- Cooler Master MM730 vs AJAZZ AJ159
- Cooler Master MM730 vs ASUS ROG Chakram X
- Cooler Master MM730 vs Dream Machines DM5 Blink
- Cooler Master MM730 vs SteelSeries Aerox 3 Wireless
- Cooler Master MM730 vs ASUS ROG Spatha X
- Cooler Master MM730 vs Razer Viper
- Cooler Master MM730 vs Logitech G303 Shroud Edition
- Cooler Master MM730 vs Cooler Master CM110
- Cooler Master MM730 vs Zowie FK2-B V2
- Cooler Master MM730 vs CORSAIR DARK CORE RGB PRO WIRELESS
