CORSAIR M55 RGB PRO - Specs, Features, and Benchmarks
Details: CORSAIR M55 RGB PRO
The CORSAIR M55 RGB PRO is a wired symmetrical gaming mouse with ambidextrous compatibility. It features 8 buttons and weighs 86 grams. Its dimensions are 124.4mm in length, 57.25mm in width, and 40mm in height. The mouse is equipped with a PMW3327 sensor supporting up to 12,400 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | CORSAIR M55 RGB PRO |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 124.4mm x 57.25mm x 40mm |
| Length | 124.4mm |
| Width | 57.25mm |
| Height | 40mm |
| Weight | 86g |
| Buttons | 8 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | PMW3327 |
| Max DPI | 12400 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Ambidextrous |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare CORSAIR M55 RGB PRO to Other Mice
- CORSAIR M55 RGB PRO vs SteelSeries Prime Mini
- CORSAIR M55 RGB PRO vs CORSAIR DARK CORE RGB PRO WIRELESS
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Zowie ZA12-C
- CORSAIR M55 RGB PRO vs HP OMEN Reactor
- CORSAIR M55 RGB PRO vs AJAZZ AJ159P
- CORSAIR M55 RGB PRO vs ASUS ROG Gladius II Wireless
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Dream Machines DM6 Holey S
- CORSAIR M55 RGB PRO vs ASUS ROG Gladius II Origin
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Razer Basilisk Ultimate
- CORSAIR M55 RGB PRO vs ASUS ROG Keris
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Logitech MX518 Legendary
- CORSAIR M55 RGB PRO vs COUGAR Surpassion RX
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Ducky Feather
- CORSAIR M55 RGB PRO vs CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Logitech G502 HERO
- CORSAIR M55 RGB PRO vs ROCCAT Burst Pro Air
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Cooler Master MM731
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Nixeus Revel
- CORSAIR M55 RGB PRO vs AJAZZ AJ199
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Glorious Model O-
- CORSAIR M55 RGB PRO vs ROCCAT Kone Pro Air
- CORSAIR M55 RGB PRO vs AJAZZ AJ159 APEX
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Razer DeathAdder Essential
- CORSAIR M55 RGB PRO vs CORSAIR HARPOON RGB WIRELESS
- CORSAIR M55 RGB PRO vs HP OMEN Vector Wireless
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Razer Viper Ultimate
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Pwnage Ultra Custom Wireless Ergo Gen 2
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Razer Naga X
- CORSAIR M55 RGB PRO vs Razer Viper 8kHz
- CORSAIR M55 RGB PRO vs SteelSeries Rival 600
