CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE - Specs, Features, and Benchmarks
Details: CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE
The CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE is a wired ergonomic gaming mouse with right-handed compatibility. It features 17 buttons and weighs 122 grams. Its dimensions are 119.4mm in length, 77mm in width, and 42.4mm in height. The mouse is equipped with a PMW3391 sensor supporting up to 18,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 119.4mm x 77mm x 42.4mm |
| Length | 119.4mm |
| Width | 77mm |
| Height | 42.4mm |
| Weight | 122g |
| Buttons | 17 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | PMW3391 |
| Max DPI | 18000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Ergonomic |
| Where to buy |
Compare CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE to Other Mice
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs ASUS TUF Gaming M3
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Razer Naga X
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs COUGAR Revenger S
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Razer Viper Ultimate
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Zowie U2
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Razer DeathAdder Chroma
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs COUGAR Revenger ST
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs CORSAIR M55 RGB PRO
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs CORSAIR NIGHTSWORD RGB
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Fnatic BOLT
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Zowie ZA12-B
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Cooler Master MM530
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Zowie FK2-B
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Zowie FK1+-B
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs SteelSeries Aerox 9 Wireless
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Razer Viper V3 Pro
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Dream Machines DM6 Holey S
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs ROCCAT Nyth
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs ASUS ROG Gladius II Origin
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs ROCCAT Kone XP Air
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Logitech G PRO Wireless
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs CORSAIR M65 RGB ELITE
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs ASUS TUF M4 Wireless
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Logitech G102 LIGHTSYNC
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Razer Naga Pro
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Cooler Master MM711
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs HyperX Pulsefire Core
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs Zowie FK1-B V2
- CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE vs SteelSeries Rival 100
