Logitech G102 LIGHTSYNC - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Logitech G102 LIGHTSYNC
The Logitech G102 LIGHTSYNC is a wired symmetrical gaming mouse with right-handed compatibility. It features 6 buttons and weighs 85 grams. Its dimensions are 116.6mm in length, 62.15mm in width, and 38.2mm in height. The mouse is equipped with a Mercury sensor supporting up to 8,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Logitech G102 LIGHTSYNC |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 116.6mm x 62.15mm x 38.2mm |
| Length | 116.6mm |
| Width | 62.15mm |
| Height | 38.2mm |
| Weight | 85g |
| Buttons | 6 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | Mercury |
| Max DPI | 8000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare Logitech G102 LIGHTSYNC to Other Mice
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Glorious Model D
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs CORSAIR SABRE RGB PRO CHAMPION SERIES
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Razer DeathAdder V3 Pro
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs CORSAIR M65 RGB ULTRA
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs CORSAIR M65 RGB ELITE
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Zowie S2-B V2
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Logitech G403 HERO
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Razer Basilisk Essential
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs SteelSeries Aerox 3
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Zowie MiCO
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs COUGAR Revenger ST
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Logitech G PRO Wireless
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs SteelSeries Prime
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs ROCCAT Kone Pure Owl-Eye
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs ASUS ROG Strix Impact III Wireless
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Cooler Master MM710
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs SteelSeries Rival 3
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Xtrfy M42 Wireless
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Zowie ZA11-B
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Pulsar X2 Mini Wireless
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs ASUS ROG Strix Impact II Wireless
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Razer Basilisk V2
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Logitech G502 HERO
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Cooler Master MM731
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Glorious Model O Wireless
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Pulsar X2 Wireless
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Endgame Gear XM1 RGB
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Alienware AW320M
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs Razer Viper Mini
- Logitech G102 LIGHTSYNC vs ASUS ROG Gladius II Origin
