Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless
The Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless is a wireless symmetrical gaming mouse with right-handed compatibility. It features 6 buttons and weighs 99 grams. Its dimensions are 116.6mm in length, 62.15mm in width, and 38.2mm in height. The mouse is equipped with a Logitech HERO sensor supporting up to 12,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wireless |
| Dimensions | 116.6mm x 62.15mm x 38.2mm |
| Length | 116.6mm |
| Width | 62.15mm |
| Height | 38.2mm |
| Weight | 99g |
| Buttons | 6 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | Logitech HERO |
| Max DPI | 12000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless to Other Mice
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs AJAZZ AJ179 APEX
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Alienware AW320M
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Xtrfy MZ1 Wireless
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs COUGAR Revenger S
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Zowie FK1+-B V2
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Cooler Master MM310
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Cooler Master MM711
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs ASUS TUF Gaming M3
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Glorious Model O Pro Wireless
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs ASUS ROG Spatha X
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs SteelSeries Sensei RAW
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs COUGAR Minos X2
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs AJAZZ AJ199 4K
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Zowie FK1-B
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Dream Machines DM6 Holey S
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Zowie S1-C
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Zowie S1-B V2
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Razer Basilisk Ultimate
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Razer DeathAdder V3 Pro
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Xtrfy M4
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs ASUS ROG Strix Impact II Wireless
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Xtrfy M8 Wireless
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Pwnage Ultra Custom Ergo
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs ASUS ROG Chakram
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs SteelSeries Rival 5
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Zowie U2
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Cooler Master MM531
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Endgame Gear XM1 RGB
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Razer DeathAdder Chroma
- Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless vs Zowie ZA12-B
