Logitech G502 HERO - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Logitech G502 HERO
The Logitech G502 HERO is a wired ergonomic gaming mouse with right-handed compatibility. It features 11 buttons and weighs 121 grams. Its dimensions are 132mm in length, 75mm in width, and 40mm in height. The mouse is equipped with a Logitech HERO 25K sensor supporting up to 25,600 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Logitech G502 HERO |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 132mm x 75mm x 40mm |
| Length | 132mm |
| Width | 75mm |
| Height | 40mm |
| Weight | 121g |
| Buttons | 11 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | Logitech HERO 25K |
| Max DPI | 25600 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Ergonomic |
| Where to buy |
Compare Logitech G502 HERO to Other Mice
- Logitech G502 HERO vs Alienware AW320M
- Logitech G502 HERO vs SteelSeries Rival 5
- Logitech G502 HERO vs Razer Basilisk
- Logitech G502 HERO vs Razer Mamba Wireless
- Logitech G502 HERO vs Cooler Master CM110
- Logitech G502 HERO vs AJAZZ AJ159
- Logitech G502 HERO vs ROCCAT Kain 120 AIMO
- Logitech G502 HERO vs Dream Machines DM4 Evo
- Logitech G502 HERO vs Razer Viper Mini
- Logitech G502 HERO vs SteelSeries Prime
- Logitech G502 HERO vs AJAZZ AJ199 MC
- Logitech G502 HERO vs SteelSeries Rival 100
- Logitech G502 HERO vs Xtrfy M42 Wireless
- Logitech G502 HERO vs Endgame Gear XM1r
- Logitech G502 HERO vs HP OMEN Reactor
- Logitech G502 HERO vs AJAZZ AJ159 PRO
- Logitech G502 HERO vs HyperX Pulsefire Raid
- Logitech G502 HERO vs Alienware AW610M
- Logitech G502 HERO vs Zowie EC2-CW
- Logitech G502 HERO vs HyperX Pulsefire Haste Wireless
- Logitech G502 HERO vs CORSAIR HARPOON RGB
- Logitech G502 HERO vs ASUS TUF M4 Air
- Logitech G502 HERO vs Zowie FK1-B
- Logitech G502 HERO vs ASUS ROG Strix Carry
- Logitech G502 HERO vs ASUS ROG Gladius III Wireless
- Logitech G502 HERO vs AORUS M2
- Logitech G502 HERO vs AJAZZ AJ139 Pro 4K
- Logitech G502 HERO vs SteelSeries Rival 600
- Logitech G502 HERO vs COUGAR Surpassion RX
- Logitech G502 HERO vs SteelSeries Rival 105
