Logitech G705 Wireless - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Logitech G705 Wireless
The Logitech G705 Wireless is a wireless ergonomic gaming mouse with right-handed compatibility. It features 6 buttons and weighs 85 grams. Its dimensions are 105.8mm in length, 68mm in width, and 39.4mm in height. The mouse is equipped with a sensor supporting up to 8,200 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Logitech G705 Wireless |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wireless |
| Dimensions | 105.8mm x 68mm x 39.4mm |
| Length | 105.8mm |
| Width | 68mm |
| Height | 39.4mm |
| Weight | 85g |
| Buttons | 6 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | |
| Max DPI | 8200 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Ergonomic |
| Where to buy |
Compare Logitech G705 Wireless to Other Mice
- Logitech G705 Wireless vs CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE
- Logitech G705 Wireless vs COUGAR 700M EVO eSPORTS
- Logitech G705 Wireless vs ROCCAT Kova AIMO
- Logitech G705 Wireless vs CORSAIR M65 RGB PRO
- Logitech G705 Wireless vs Logitech G502 LIGHTSPEED Wireless
- Logitech G705 Wireless vs COUGAR Surpassion EX
- Logitech G705 Wireless vs Razer Viper Mini
- Logitech G705 Wireless vs Alienware AW610M
- Logitech G705 Wireless vs Logitech G703 LIGHTSPEED Wireless
- Logitech G705 Wireless vs SteelSeries Prime Wireless
- Logitech G705 Wireless vs HyperX Pulsefire FPS Pro
- Logitech G705 Wireless vs Razer Viper Ultimate
- Logitech G705 Wireless vs CORSAIR M65 RGB ULTRA WIRELESS
- Logitech G705 Wireless vs Glorious Model I
- Logitech G705 Wireless vs Razer Viper
- Logitech G705 Wireless vs ROCCAT Kain 100 AIMO
- Logitech G705 Wireless vs COUGAR Revenger S
- Logitech G705 Wireless vs Glorious Model O
- Logitech G705 Wireless vs Pwnage Ultra Custom Wireless Ergo Gen 2
- Logitech G705 Wireless vs Razer Mamba Wireless
- Logitech G705 Wireless vs Xtrfy MZ1 Wireless
- Logitech G705 Wireless vs Endgame Gear XM1r
- Logitech G705 Wireless vs Cooler Master MM731
- Logitech G705 Wireless vs SteelSeries Aerox 3 Wireless
- Logitech G705 Wireless vs SteelSeries Rival 710
- Logitech G705 Wireless vs Cooler Master MM530
- Logitech G705 Wireless vs CORSAIR IRONCLAW RGB WIRELESS
- Logitech G705 Wireless vs Ducky Secret M
- Logitech G705 Wireless vs Glorious Model O-
- Logitech G705 Wireless vs ASUS ROG Keris
