Razer Basilisk Essential - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Razer Basilisk Essential
The Razer Basilisk Essential is a wired ergonomic gaming mouse with right-handed compatibility. It features 7 buttons and weighs 95 grams. Its dimensions are 124mm in length, 75mm in width, and 43mm in height. The mouse is equipped with a PMW3339 sensor supporting up to 6,400 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Razer Basilisk Essential |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 124mm x 75mm x 43mm |
| Length | 124mm |
| Width | 75mm |
| Height | 43mm |
| Weight | 95g |
| Buttons | 7 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | PMW3339 |
| Max DPI | 6400 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Ergonomic |
| Where to buy |
Compare Razer Basilisk Essential to Other Mice
- Razer Basilisk Essential vs Razer DeathAdder Essential
- Razer Basilisk Essential vs Alienware Pro Wireless
- Razer Basilisk Essential vs Logitech G402 Hyperion Fury
- Razer Basilisk Essential vs Fnatic BOLT
- Razer Basilisk Essential vs CORSAIR KATAR PRO XT
- Razer Basilisk Essential vs Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed
- Razer Basilisk Essential vs Logitech G502 LIGHTSPEED Wireless
- Razer Basilisk Essential vs Razer Basilisk V2
- Razer Basilisk Essential vs SteelSeries Aerox 9 Wireless
- Razer Basilisk Essential vs ASUS ROG Strix Impact II Wireless
- Razer Basilisk Essential vs Nixeus Revel Fit
- Razer Basilisk Essential vs Logitech G102 LIGHTSYNC
- Razer Basilisk Essential vs Xtrfy MZ1 Wireless
- Razer Basilisk Essential vs Zowie ZA13-B
- Razer Basilisk Essential vs Zowie ZA12-C
- Razer Basilisk Essential vs Dream Machines DM6 Holey S
- Razer Basilisk Essential vs CORSAIR IRONCLAW RGB
- Razer Basilisk Essential vs ASUS ROG Keris II Ace
- Razer Basilisk Essential vs CORSAIR GLAIVE RGB PRO
- Razer Basilisk Essential vs Zowie AM
- Razer Basilisk Essential vs Razer Naga Trinity
- Razer Basilisk Essential vs Glorious Model D
- Razer Basilisk Essential vs AJAZZ AJ139 Pro 4K
- Razer Basilisk Essential vs Alienware AW610M
- Razer Basilisk Essential vs SteelSeries Sensei MLG
- Razer Basilisk Essential vs ROCCAT Kone AIMO Remastered
- Razer Basilisk Essential vs ASUS TUF Gaming M3 Gen II
- Razer Basilisk Essential vs AJAZZ AJ199
- Razer Basilisk Essential vs CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE
- Razer Basilisk Essential vs Cooler Master MM530
