Razer Basilisk Ultimate - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Razer Basilisk Ultimate
The Razer Basilisk Ultimate is a wireless ergonomic gaming mouse with right-handed compatibility. It features 11 buttons and weighs 107 grams. Its dimensions are 130mm in length, 60mm in width, and 42mm in height. The mouse is equipped with a Razer Focus+ 20K sensor supporting up to 20,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Razer Basilisk Ultimate |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wireless |
| Dimensions | 130mm x 60mm x 42mm |
| Length | 130mm |
| Width | 60mm |
| Height | 42mm |
| Weight | 107g |
| Buttons | 11 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | Razer Focus+ 20K |
| Max DPI | 20000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Ergonomic |
| Where to buy |
Compare Razer Basilisk Ultimate to Other Mice
- Razer Basilisk Ultimate vs Dream Machines DM6 Holey S
- Razer Basilisk Ultimate vs HP OMEN Vector Wireless
- Razer Basilisk Ultimate vs ROCCAT Kone AIMO Remastered
- Razer Basilisk Ultimate vs ROCCAT Kova AIMO
- Razer Basilisk Ultimate vs SteelSeries Aerox 5 Wireless
- Razer Basilisk Ultimate vs CORSAIR KATAR PRO XT
- Razer Basilisk Ultimate vs Logitech G502 LIGHTSPEED Wireless
- Razer Basilisk Ultimate vs HyperX Pulsefire Haste Wireless
- Razer Basilisk Ultimate vs ASUS ROG Gladius II Origin
- Razer Basilisk Ultimate vs Cooler Master MM310
- Razer Basilisk Ultimate vs Logitech G102 LIGHTSYNC
- Razer Basilisk Ultimate vs CORSAIR M65 RGB PRO
- Razer Basilisk Ultimate vs AJAZZ AJ139 Pro 4K
- Razer Basilisk Ultimate vs Razer DeathAdder Elite
- Razer Basilisk Ultimate vs ROCCAT Kone XP Air
- Razer Basilisk Ultimate vs SteelSeries Rival 710
- Razer Basilisk Ultimate vs Ducky Secret M
- Razer Basilisk Ultimate vs SteelSeries Sensei 310
- Razer Basilisk Ultimate vs Cooler Master MM831
- Razer Basilisk Ultimate vs Logitech G PRO
- Razer Basilisk Ultimate vs Cooler Master MM531
- Razer Basilisk Ultimate vs CORSAIR NIGHTSWORD RGB
- Razer Basilisk Ultimate vs Zowie ZA12-C
- Razer Basilisk Ultimate vs CORSAIR SCIMITAR RGB PRO
- Razer Basilisk Ultimate vs Razer Viper Mini
- Razer Basilisk Ultimate vs COUGAR Minos X2
- Razer Basilisk Ultimate vs Glorious Model O-
- Razer Basilisk Ultimate vs Glorious Model O Pro Wireless
- Razer Basilisk Ultimate vs Logitech G703 LIGHTSPEED Wireless
- Razer Basilisk Ultimate vs Alienware Pro Wireless
