Razer DeathAdder V2 Pro - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Razer DeathAdder V2 Pro
The Razer DeathAdder V2 Pro is a wireless ergonomic gaming mouse with right-handed compatibility. It features 8 buttons and weighs 88 grams. Its dimensions are 127mm in length, 61.7mm in width, and 42.7mm in height. The mouse is equipped with a Razer Focus+ 20K sensor supporting up to 20,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Razer DeathAdder V2 Pro |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wireless |
| Dimensions | 127mm x 61.7mm x 42.7mm |
| Length | 127mm |
| Width | 61.7mm |
| Height | 42.7mm |
| Weight | 88g |
| Buttons | 8 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | Razer Focus+ 20K |
| Max DPI | 20000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Ergonomic |
| Where to buy |
Compare Razer DeathAdder V2 Pro to Other Mice
- Razer DeathAdder V2 Pro vs ASUS ROG Keris Wireless
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Glorious Model O Wireless
- Razer DeathAdder V2 Pro vs ASUS ROG Keris
- Razer DeathAdder V2 Pro vs ASUS ROG Strix Impact II
- Razer DeathAdder V2 Pro vs ASUS ROG Harpe Ace
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Pulsar X2 Mini Wireless
- Razer DeathAdder V2 Pro vs SteelSeries Prime Mini
- Razer DeathAdder V2 Pro vs CORSAIR M55 RGB PRO
- Razer DeathAdder V2 Pro vs ROCCAT Nyth
- Razer DeathAdder V2 Pro vs ASUS ROG Gladius III Wireless
- Razer DeathAdder V2 Pro vs SteelSeries Rival 3
- Razer DeathAdder V2 Pro vs CORSAIR NIGHTSWORD RGB
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Razer Basilisk Essential
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Logitech G403 HERO
- Razer DeathAdder V2 Pro vs ASUS ROG Gladius II Wireless
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Razer Viper V3 Pro
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Glorious Model D
- Razer DeathAdder V2 Pro vs SteelSeries Rival 100
- Razer DeathAdder V2 Pro vs AORUS M2
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Pulsar X2 Wireless
- Razer DeathAdder V2 Pro vs HyperX Pulsefire Haste
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Ninox Aurora
- Razer DeathAdder V2 Pro vs ASUS ROG Gladius II Origin
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Glorious Model O
- Razer DeathAdder V2 Pro vs CORSAIR M65 RGB PRO
- Razer DeathAdder V2 Pro vs ROCCAT Kain 100 AIMO
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Pwnage Ultra Custom Ergo
- Razer DeathAdder V2 Pro vs CORSAIR DARK CORE RGB PRO SE WIRELESS
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Cooler Master MM711
- Razer DeathAdder V2 Pro vs Zowie ZA12-B
