SteelSeries Aerox 3 - Specs, Features, and Benchmarks
Details: SteelSeries Aerox 3
The SteelSeries Aerox 3 is a wired symmetrical gaming mouse with right-handed compatibility. It features 6 buttons and weighs 57 grams. Its dimensions are 120.6mm in length, 67.03mm in width, and 37.98mm in height. The mouse is equipped with a TrueMove Core sensor supporting up to 8,500 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | SteelSeries Aerox 3 |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 120.6mm x 67.03mm x 37.98mm |
| Length | 120.6mm |
| Width | 67.03mm |
| Height | 37.98mm |
| Weight | 57g |
| Buttons | 6 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | TrueMove Core |
| Max DPI | 8500 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare SteelSeries Aerox 3 to Other Mice
- SteelSeries Aerox 3 vs ROCCAT Kone Pure Owl-Eye
- SteelSeries Aerox 3 vs Razer Viper 8kHz
- SteelSeries Aerox 3 vs AJAZZ AJ139 Pro 4K
- SteelSeries Aerox 3 vs Endgame Gear XM1 RGB
- SteelSeries Aerox 3 vs ASUS ROG Keris II Ace
- SteelSeries Aerox 3 vs Pwnage Ultra Custom Wireless Ergo Gen 2
- SteelSeries Aerox 3 vs CORSAIR IRONCLAW RGB
- SteelSeries Aerox 3 vs ASUS ROG Keris Wireless
- SteelSeries Aerox 3 vs HyperX Pulsefire Core
- SteelSeries Aerox 3 vs SteelSeries Rival 3
- SteelSeries Aerox 3 vs Logitech G PRO Wireless
- SteelSeries Aerox 3 vs CORSAIR M65 RGB ULTRA
- SteelSeries Aerox 3 vs AJAZZ AJ159 PRO
- SteelSeries Aerox 3 vs Logitech G305 LIGHTSPEED Wireless
- SteelSeries Aerox 3 vs ASUS ROG Gladius III Wireless
- SteelSeries Aerox 3 vs HyperX Pulsefire Raid
- SteelSeries Aerox 3 vs COUGAR Revenger ST
- SteelSeries Aerox 3 vs ASUS ROG Strix Impact II Wireless
- SteelSeries Aerox 3 vs Cooler Master MM831
- SteelSeries Aerox 3 vs CORSAIR KATAR PRO WIRELESS
- SteelSeries Aerox 3 vs HP OMEN Vector Wireless
- SteelSeries Aerox 3 vs Razer DeathAdder V2 Pro
- SteelSeries Aerox 3 vs CORSAIR HARPOON RGB PRO
- SteelSeries Aerox 3 vs SteelSeries Sensei 310
- SteelSeries Aerox 3 vs CORSAIR GLAIVE RGB PRO
- SteelSeries Aerox 3 vs Xtrfy M4
- SteelSeries Aerox 3 vs Zowie FK1+-B V2
- SteelSeries Aerox 3 vs Cooler Master CM310
- SteelSeries Aerox 3 vs SteelSeries Rival 105
- SteelSeries Aerox 3 vs CORSAIR SABRE RGB PRO CHAMPION SERIES
