SteelSeries Rival 100 - Specs, Features, and Benchmarks
Details: SteelSeries Rival 100
The SteelSeries Rival 100 is a wired symmetrical gaming mouse with right-handed compatibility. It features 6 buttons and weighs 92 grams. Its dimensions are 120.6mm in length, 67.13mm in width, and 37mm in height. The mouse is equipped with a SDNS-3059-SS sensor supporting up to 4,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | SteelSeries Rival 100 |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 120.6mm x 67.13mm x 37mm |
| Length | 120.6mm |
| Width | 67.13mm |
| Height | 37mm |
| Weight | 92g |
| Buttons | 6 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | SDNS-3059-SS |
| Max DPI | 4000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare SteelSeries Rival 100 to Other Mice
- SteelSeries Rival 100 vs Glorious Model O
- SteelSeries Rival 100 vs SteelSeries Sensei MLG
- SteelSeries Rival 100 vs Razer Viper Ultimate
- SteelSeries Rival 100 vs AORUS M5
- SteelSeries Rival 100 vs Zowie ZA12-B
- SteelSeries Rival 100 vs Zowie ZA13-B
- SteelSeries Rival 100 vs CORSAIR KATAR PRO XT
- SteelSeries Rival 100 vs Cooler Master CM110
- SteelSeries Rival 100 vs AJAZZ AJ159 PRO
- SteelSeries Rival 100 vs AJAZZ AJ099
- SteelSeries Rival 100 vs Razer Basilisk Essential
- SteelSeries Rival 100 vs SteelSeries Prime Mini
- SteelSeries Rival 100 vs Zowie ZA12-C
- SteelSeries Rival 100 vs CORSAIR IRONCLAW RGB WIRELESS
- SteelSeries Rival 100 vs ROCCAT Kain 120 AIMO
- SteelSeries Rival 100 vs Zowie ZA11-B
- SteelSeries Rival 100 vs ASUS ROG Strix Impact II Wireless
- SteelSeries Rival 100 vs Pwnage Ultra Custom Ergo
- SteelSeries Rival 100 vs Logitech G403 HERO
- SteelSeries Rival 100 vs ASUS ROG Chakram
- SteelSeries Rival 100 vs Xtrfy MZ1
- SteelSeries Rival 100 vs HyperX Pulsefire Surge
- SteelSeries Rival 100 vs HP OMEN Vector Essential
- SteelSeries Rival 100 vs SteelSeries Rival 650 Wireless
- SteelSeries Rival 100 vs Razer DeathAdder V2 Pro
- SteelSeries Rival 100 vs HP OMEN Reactor
- SteelSeries Rival 100 vs ASUS ROG Strix Impact III Wireless
- SteelSeries Rival 100 vs AJAZZ AJ159P
- SteelSeries Rival 100 vs Mionix Castor PRO
- SteelSeries Rival 100 vs CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE
