SteelSeries Rival 105 - Specs, Features, and Benchmarks
Details: SteelSeries Rival 105
The SteelSeries Rival 105 is a wired symmetrical gaming mouse with right-handed compatibility. It features 6 buttons and weighs 80 grams. Its dimensions are 120mm in length, 57mm in width, and 44mm in height. The mouse is equipped with a SDNS-3059-SS sensor supporting up to 4,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | SteelSeries Rival 105 |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 120mm x 57mm x 44mm |
| Length | 120mm |
| Width | 57mm |
| Height | 44mm |
| Weight | 80g |
| Buttons | 6 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | SDNS-3059-SS |
| Max DPI | 4000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare SteelSeries Rival 105 to Other Mice
- SteelSeries Rival 105 vs Logitech G502 LIGHTSPEED Wireless
- SteelSeries Rival 105 vs ROCCAT Burst Pro
- SteelSeries Rival 105 vs AORUS M4
- SteelSeries Rival 105 vs ROCCAT Kone Pure Owl-Eye
- SteelSeries Rival 105 vs ROCCAT Kone XP
- SteelSeries Rival 105 vs COUGAR Minos XT
- SteelSeries Rival 105 vs Xtrfy M42
- SteelSeries Rival 105 vs Xtrfy M4
- SteelSeries Rival 105 vs Fnatic BOLT
- SteelSeries Rival 105 vs Pwnage Ultra Custom Wireless Ergo Gen 2
- SteelSeries Rival 105 vs Ninox Aurora
- SteelSeries Rival 105 vs CORSAIR M65 RGB ELITE
- SteelSeries Rival 105 vs Razer Viper 8kHz
- SteelSeries Rival 105 vs SteelSeries Aerox 3
- SteelSeries Rival 105 vs ROCCAT Kain 120 AIMO
- SteelSeries Rival 105 vs Cooler Master MM530
- SteelSeries Rival 105 vs ASUS ROG Harpe Ace
- SteelSeries Rival 105 vs Zowie FK1+-B
- SteelSeries Rival 105 vs CORSAIR M65 RGB ULTRA WIRELESS
- SteelSeries Rival 105 vs Razer DeathAdder V2 Pro
- SteelSeries Rival 105 vs Cooler Master CM310
- SteelSeries Rival 105 vs HyperX Pulsefire Surge
- SteelSeries Rival 105 vs ASUS TUF M4 Air
- SteelSeries Rival 105 vs CORSAIR SCIMITAR RGB PRO
- SteelSeries Rival 105 vs Dream Machines DM6 Holey S
- SteelSeries Rival 105 vs CORSAIR NIGHTSWORD RGB
- SteelSeries Rival 105 vs AORUS M2
- SteelSeries Rival 105 vs AJAZZ AJ199 MC
- SteelSeries Rival 105 vs CORSAIR SABRE RGB PRO WIRELESS CHAMPION SERIES
- SteelSeries Rival 105 vs AJAZZ AJ099
