SteelSeries Rival 5 - Specs, Features, and Benchmarks
Details: SteelSeries Rival 5
The SteelSeries Rival 5 is a wired ergonomic gaming mouse with right-handed compatibility. It features 9 buttons and weighs 85 grams. Its dimensions are 128.8mm in length, 62.9mm in width, and 42.1mm in height. The mouse is equipped with a TrueMove Air sensor supporting up to 18,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | SteelSeries Rival 5 |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 128.8mm x 62.9mm x 42.1mm |
| Length | 128.8mm |
| Width | 62.9mm |
| Height | 42.1mm |
| Weight | 85g |
| Buttons | 9 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | TrueMove Air |
| Max DPI | 18000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Ergonomic |
| Where to buy |
Compare SteelSeries Rival 5 to Other Mice
- SteelSeries Rival 5 vs Ninox Aurora
- SteelSeries Rival 5 vs Glorious Model O-
- SteelSeries Rival 5 vs ASUS ROG Strix Impact II
- SteelSeries Rival 5 vs Logitech G502 LIGHTSPEED Wireless
- SteelSeries Rival 5 vs Cooler Master MM731
- SteelSeries Rival 5 vs CORSAIR GLAIVE RGB PRO
- SteelSeries Rival 5 vs ASUS TUF M4 Air
- SteelSeries Rival 5 vs CORSAIR GLAIVE RGB
- SteelSeries Rival 5 vs HyperX Pulsefire FPS Pro
- SteelSeries Rival 5 vs Razer DeathAdder Essential
- SteelSeries Rival 5 vs Xtrfy M4
- SteelSeries Rival 5 vs Razer Naga Left-Handed Edition
- SteelSeries Rival 5 vs Razer Abyssus Essential
- SteelSeries Rival 5 vs Glorious Model O Pro Wireless
- SteelSeries Rival 5 vs Cooler Master MM730
- SteelSeries Rival 5 vs Zowie EC2-CW
- SteelSeries Rival 5 vs Dream Machines DM6 Holey
- SteelSeries Rival 5 vs Zowie FK1-B
- SteelSeries Rival 5 vs Cooler Master MM531
- SteelSeries Rival 5 vs Xtrfy M4 Wireless
- SteelSeries Rival 5 vs ASUS ROG Spatha X
- SteelSeries Rival 5 vs COUGAR Surpassion EX
- SteelSeries Rival 5 vs Zowie FK1+-B
- SteelSeries Rival 5 vs ASUS ROG Keris Wireless
- SteelSeries Rival 5 vs SteelSeries Prime Wireless
- SteelSeries Rival 5 vs Logitech G203 LIGHTSYNC
- SteelSeries Rival 5 vs CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE
- SteelSeries Rival 5 vs Cooler Master MM711
- SteelSeries Rival 5 vs Zowie ZA12-B
- SteelSeries Rival 5 vs Pwnage Ultra Custom Wireless Ambi
