SteelSeries Rival 600 - Specs, Features, and Benchmarks
Details: SteelSeries Rival 600
The SteelSeries Rival 600 is a wired ergonomic gaming mouse with right-handed compatibility. It features 7 buttons and weighs 96 grams. Its dimensions are 131mm in length, 69mm in width, and 43mm in height. The mouse is equipped with a TrueMove3+ sensor supporting up to 12,000 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | SteelSeries Rival 600 |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 131mm x 69mm x 43mm |
| Length | 131mm |
| Width | 69mm |
| Height | 43mm |
| Weight | 96g |
| Buttons | 7 |
| Software Support | Yes |
| Sensor | TrueMove3+ |
| Max DPI | 12000 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Ergonomic |
| Where to buy |
Compare SteelSeries Rival 600 to Other Mice
- SteelSeries Rival 600 vs Logitech G402 Hyperion Fury
- SteelSeries Rival 600 vs Cooler Master CM110
- SteelSeries Rival 600 vs Cooler Master MM710
- SteelSeries Rival 600 vs Cooler Master MM730
- SteelSeries Rival 600 vs ASUS ROG Chakram Core
- SteelSeries Rival 600 vs HP OMEN Vector Wireless
- SteelSeries Rival 600 vs Cooler Master CM310
- SteelSeries Rival 600 vs CORSAIR M65 RGB PRO
- SteelSeries Rival 600 vs Razer DeathAdder Elite
- SteelSeries Rival 600 vs CORSAIR IRONCLAW RGB WIRELESS
- SteelSeries Rival 600 vs ASUS ROG Gladius III Wireless
- SteelSeries Rival 600 vs Razer Mamba Wireless
- SteelSeries Rival 600 vs Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed
- SteelSeries Rival 600 vs Razer Viper V3 Pro
- SteelSeries Rival 600 vs AORUS M4
- SteelSeries Rival 600 vs Logitech G303 Shroud Edition
- SteelSeries Rival 600 vs Nixeus Revel Fit
- SteelSeries Rival 600 vs COUGAR DUALBLADER
- SteelSeries Rival 600 vs Logitech G102 LIGHTSYNC
- SteelSeries Rival 600 vs SteelSeries Rival 5
- SteelSeries Rival 600 vs Zowie EC2-CW
- SteelSeries Rival 600 vs AJAZZ AJ139 Pro
- SteelSeries Rival 600 vs Razer Viper 8kHz
- SteelSeries Rival 600 vs Zowie FK1-B
- SteelSeries Rival 600 vs Zowie ZA13-B
- SteelSeries Rival 600 vs AJAZZ AJ199
- SteelSeries Rival 600 vs Zowie S2-B V2
- SteelSeries Rival 600 vs AJAZZ AJ139 Pro 4K
- SteelSeries Rival 600 vs Logitech MX518 Legendary
- SteelSeries Rival 600 vs ASUS ROG Chakram X
