Zowie FK1+-B - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Zowie FK1+-B
The Zowie FK1+-B is a wired symmetrical gaming mouse with right-handed compatibility. It features 5 buttons and weighs 86 grams. Its dimensions are 129mm in length, 69mm in width, and 39mm in height. The mouse is equipped with a PMW3360 sensor supporting up to 3,200 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Zowie FK1+-B |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | 129mm x 69mm x 39mm |
| Length | 129mm |
| Width | 69mm |
| Height | 39mm |
| Weight | 86g |
| Buttons | 5 |
| Software Support | No |
| Sensor | PMW3360 |
| Max DPI | 3200 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare Zowie FK1+-B to Other Mice
- Zowie FK1+-B vs Endgame Gear XM1 RGB
- Zowie FK1+-B vs HyperX Pulsefire FPS Pro
- Zowie FK1+-B vs ROCCAT Kone XP Air
- Zowie FK1+-B vs ROCCAT Kone Pro Air
- Zowie FK1+-B vs Razer Abyssus Essential
- Zowie FK1+-B vs Razer Viper
- Zowie FK1+-B vs CORSAIR DARK CORE RGB PRO SE WIRELESS
- Zowie FK1+-B vs Dream Machines DM6 Holey
- Zowie FK1+-B vs SteelSeries Sensei RAW
- Zowie FK1+-B vs HP OMEN Reactor
- Zowie FK1+-B vs AJAZZ AJ159 PRO
- Zowie FK1+-B vs Razer Basilisk
- Zowie FK1+-B vs Zowie S1-B V2
- Zowie FK1+-B vs CORSAIR SABRE RGB PRO CHAMPION SERIES
- Zowie FK1+-B vs AJAZZ AJ179 APEX
- Zowie FK1+-B vs COUGAR Surpassion EX
- Zowie FK1+-B vs ASUS ROG Gladius II Wireless
- Zowie FK1+-B vs AORUS M4
- Zowie FK1+-B vs Zowie AM
- Zowie FK1+-B vs CORSAIR KATAR PRO WIRELESS
- Zowie FK1+-B vs ROCCAT Kone Pure Ultra
- Zowie FK1+-B vs CORSAIR HARPOON RGB PRO
- Zowie FK1+-B vs Fnatic BOLT
- Zowie FK1+-B vs ASUS ROG Spatha X
- Zowie FK1+-B vs SteelSeries Prime Mini
- Zowie FK1+-B vs SteelSeries Rival 650 Wireless
- Zowie FK1+-B vs Logitech G502 LIGHTSPEED Wireless
- Zowie FK1+-B vs ASUS TUF Gaming M3 Gen II
- Zowie FK1+-B vs Alienware AW720M
- Zowie FK1+-B vs HyperX Pulsefire Haste
