Zowie U2 - Specs, Features, and Benchmarks
Details: Zowie U2
The Zowie U2 is a wireless symmetrical gaming mouse with right-handed compatibility. It features 5 buttons and weighs 60 grams. Its dimensions are 124mm in length, 65mm in width, and 38mm in height. The mouse is equipped with a PAW3395 sensor supporting up to 3,200 DPI, and offers a maximum polling rate of 1,000 Hz.
| Specification | Zowie U2 |
|---|---|
| Image | ![]() |
| Connectivity | Wireless |
| Dimensions | 124mm x 65mm x 38mm |
| Length | 124mm |
| Width | 65mm |
| Height | 38mm |
| Weight | 60g |
| Buttons | 5 |
| Software Support | No |
| Sensor | PAW3395 |
| Max DPI | 3200 |
| Max Polling Rate | 1000 Hz |
| Hand Compatibility | Right-Handed |
| Shape | Symmetrical |
| Where to buy |
Compare Zowie U2 to Other Mice
- Zowie U2 vs Logitech G402 Hyperion Fury
- Zowie U2 vs Cooler Master MM830
- Zowie U2 vs HyperX Pulsefire Haste
- Zowie U2 vs ASUS ROG Strix Impact II Wireless
- Zowie U2 vs ASUS ROG Gladius II Wireless
- Zowie U2 vs CORSAIR NIGHTSWORD RGB
- Zowie U2 vs Pwnage Ultra Custom Wireless Ambi
- Zowie U2 vs Zowie MiCO
- Zowie U2 vs CORSAIR M65 RGB ULTRA
- Zowie U2 vs ASUS TUF Gaming M3
- Zowie U2 vs Razer Abyssus Essential
- Zowie U2 vs SteelSeries Rival 600
- Zowie U2 vs ASUS ROG Strix Impact III
- Zowie U2 vs COUGAR Surpassion RX
- Zowie U2 vs Logitech G102 LIGHTSYNC
- Zowie U2 vs Nixeus Revel
- Zowie U2 vs Zowie AM
- Zowie U2 vs ASUS ROG Harpe Ace
- Zowie U2 vs Xtrfy MZ1
- Zowie U2 vs Zowie FK2-B V2
- Zowie U2 vs ROCCAT Burst Pro Air
- Zowie U2 vs Razer DeathAdder Essential
- Zowie U2 vs HP OMEN Vector Wireless
- Zowie U2 vs SteelSeries Rival 710
- Zowie U2 vs Zowie FK1-B
- Zowie U2 vs COUGAR DUALBLADER
- Zowie U2 vs COUGAR Minos X2
- Zowie U2 vs Dream Machines DM6 Holey S
- Zowie U2 vs Cooler Master MM831
- Zowie U2 vs SteelSeries Rival 650 Wireless
